Турбота про лунґ під час довгих сесій практики
Картинка згенерована за допомогою Chat GPT
* якщо ви бажаєте скачати статтю для читання на своєму пристрої в форматах PDF, EPUB, MOBI чи TXT оффлайн, натисніть тут.
Тавні Тідвел розповідає, як збалансувати лунґ в нашому тілі.
Важливо знати, що довгі практики можуть посилювати та загострювати лунґ. Як вже йшлося в нашій ознайомчій статті, лунґ — це грубі й тонкі вітри в тілі, завдяки яким працює ум та відбувається психофізіологічна діяльність. Коли робите довші сесії медитації, переконайтеся, що підтримуєте баланс лунґу: правильною їжею, оточенням та повсякденними справами. Надмір лунґу призводить до загострення основних фізичних та емоційних станів. Під час навчання в школі тибетської медицини, після довгих годин начитування (5-6 годин на день), багато хто з нас відчули дисбаланс лунґу, кілька студентів навіть були вимушені покинути школу на 6 місяців чи навіть на рік, аби відновитися після нервових зривів, постійного головного болю, подразнення шкіри, наривів, запаморочення, болю у верхній частині живота та низки інших симптомів.
Турбота про лунґ — це підтримка вашої практики. Члени санґхи нашої спільноти “Сам’є” звертаються до нашої команди лікарів з приводу різноманітних проблем, спричинених довгими сесіями практики та їхнім впливом на тонкі канали. Наприклад, це можуть бути постійні головні болі та мігрені, посилення потоку думок, відчуття втоми, імпульсивності та інтенсивності, запаморочення, розхитаність та подібні речі — такі симптоми проявляються навіть у досвідчених практиків медитації.
Будьте уважні до збуджувальних обставин
Посилення та загострення лунґу може виникнути тоді, коли ми переживаємо надлишок розумової або мовної активності; перебуваємо в різкому, холодному, вітряному середовищі; відчуваємо частий стрес; довгий час неправильно харчуємося; або ж постійно їмо на ходу неякісну та некорисну їжу; мали втрату крові; недосипаємо або ж наш сон є неякісним, або ж ми форсуємо чи блокуємо природні процеси організму. Під час загострення лунґу важливо регулярно впродовж дня мати повноцінне здорове харчування, не треба допускати довгих періодів без їжі.
Поради щодо харчування
Часті прийоми здорової, поживної та ситної їжі допомагають заземлити лунґ. Цампа та органічне масло з молока яка — тибетська їжа, що прекрасно заземлює лунґ. На Заході це можна замінити теплою сумішшю зерен спельти, амаранту, вівсянки та ячменю, до якої слід додати трохи органічного коров’ячого масла або лляної олії. Супи на кістковому бульйоні з часником та цибулею, кмин, кумин, імбир та кінза можуть збалансувати лунґ. Також, для людей Заходу, варто впевнитися, що в кожному прийомі їжі достатньо білка — це буде помічним.
Холодноводна риба допомагає зробити теплішим вогонь травлення та заземлити лунґ. Вживання червоного м’яса важливе для балансу лунґу, проте курка, баранина, тофу та квасоля також підійдуть для цього. Важливо звести до мінімуму вживання напоїв з кофеїном, або хоча б додавати у свою каву чи чай молоко, вершки та/або мед, аби лунґ не надто посилювався. Введення у своє харчування чистих олій також важливе для збалансування лунґу. Чудово додавати в їжу трохи масла гхі. Тепле органічне рослинне чи коров’яче молоко перед сном з ½-1 чайною ложкою свіжозмеленого мускатного горіха допоможе збалансувати сердечний лунґ.
Турбота про себе та друзів
Для балансу лунґу добре підходить тепле, тьмяне освітлення від свічок або ж перебування біля вогнища, ароматні пахощі, приємна музика та теплий олійний масаж. Ви можете самі собі робити масаж з теплою нерафінованою кунжутною олією холодного віджиму з додаванням мускатного горіха та кмину. Важливо проводити час з близькими друзями та рідними, аби лунґ був в балансі — довгі періоди самотності призводять до посилення лунґу, особливо, якщо ви активно займаєтесь розумовою діяльністю.
Авторка: Тавні Тідвел, PhD, Тибетська лікарка, вивчала тибетську медицину в інституті Мен-Тсі-Кганґ в північній Індії та в Соріґ Лолінґ — Тибетському медичному коледжі при університеті Тсо-Нґон в Східному Тибеті. Тавні здобула PhD з біокультурної антропології в Університеті Еморі, де вона досліджувала процеси сенсорної взаємодії, що застосовуються для діагностики в тибетській медицині, випустилася у 2017 році.
Переклала з джерела Марина Рябикіна. Редагував Тарас Жуковський.