Цоґ під час шопінгу

“Дгарма Маті”, Берлін, 28 вересня 2023 року

Наприкінці перебування в “Дгарма Маті”, у Берліні, ОТ Рінпоче поділився цією порадою щодо практики, якою він надихнувся в ході попереднього візиту до вишуканого універмагу KaDeWe в центрі міста. ОТ Рінпоче згадав дещо з того, що Дзонґсар Кʼєнце Чокʼї Лодро написав у своєму щоденнику про період, коли він начитував молитву офіри цоґу, обходячи Золотий Храм в Амрітсарі, який був однією з його багатьох зупинок під час паломництва в Індії.

Я відмітив дещо, коли читав особистий щоденник Дзонґсара Кʼєнце Чокʼї Лодро. У 1958 році він вирушив у паломництво по Індії й відвідував багато святих місць. Якось він відправився до Амрістару, до якого було дуже важко дістатися, адже дорога була надто вузькою. Тим не менше, він відвідав Золотий Храм та інші місця поблизу. Там є доріжка для обходу навколо Золотого Храму, який він обійшов багато разів. Поруч із доріжкою розташовувалися в ряди крамниці, які продавали різні красиво розставлені смаколики: ладу (індійські солодощі), роті (хліб), бісквіти, фрукти тощо. Він писав: “Коли я проходив повз крамниці, я починав читати “Тсокдзе дьойон” [Tsokdzé döyön, коротка офіра цоґу Джіґме Лінґпи], розглядаючи все, що я бачу, як офіру цоґу, і проводив цілий день, офіруючи цоґ”. Він додав у своєму журналі: “Це була справді добра практика”.

Іншого дня ми відвідали фуд хол того модного універмагу під назвою KaDeWe. Ви можете робити те саме, коли знаходитеся там – коли ходите, начитуйте коротку офіру цоґу й уявляйте, що все, що ви бачите, це офіра. Я думаю, ви можете так робити. Здається, ніхто раніше не зазначав про такий спосіб практики, але Джамʼянґ Кєнце Чокʼї Лодро написав про це в своєму щоденнику. Вам не обовʼязково потрібно читати текст, що ви постаєте божеством, аби уявляти себе божеством. Нам і так слід постійно бачити себе як божество. У молитві “Тсокдзе дьойон” не зазначено про якесь одне божество. Сюди включаються всі божества – усі лами, ідами, кандро й дгармапали, а також даки й дакіні 24 священних місць і 32 сакральних земель. Усі вони там є.

Усе, що ви бачите в магазині, має чудовий вигляд, усе дійсно гарно розташоване. Вам не треба нічого робити.

Ви можете спитати: “А мені можна робити так само?” Скажімо так, ми посилаємося на шанованого авторитета – самого Дзонґсара Кʼєнце Чокʼї Лодро. Відповідно до його слів, ви не повинні готувати маленьку офіру перед собою, щоб практикувати цоґ. Це подібне до того, що говорив Кармапа – вам не потрібно зрізати квіти, щоб піднести їх. Взагалі-то, як він говорив, значно ліпше, якщо ви посадите квіти й розглядатимете натомість їх як офіру. Мені здається, це дуже хороше зауваження.

Це як крамниці навколо Золотого Храму, про які писав Кʼєнце Чокʼї Лодро. Звісно, продавці розташували всі ті смаколики так, щоб вони добре продавалися, але ж зробили це дійсно красиво. Значно гарніше, ніж коли б ми готували власну офіру цоґу! Ви ж знаєте, як ми це робимо – просто складаємо все до купи й виглядає воно як справжній безлад. А там вони дійсно потурбувалися про те, щоб усе було впорядковано дуже гарно.

Усі ви знаєте молитву “Тсокдзе дьойон”… але не треба робити всі мудри, коли ходите магазином! Люди подумають, що ви збожеволіли. Та традиція робити мудри з молитвою взагалі-то зʼявилася пізніше від До Кʼєнце Єше Дордже, тому це окей не робити мудри. Усі старші практики в “Лераб Лінзі”, здається, люблять так практикувати [ОТР імітує, як вони виконують мудри, у дуже перебільшений спосіб]. Я не знаю, наскільки високою є їхня реалізація, але всі вони мають вигляд просунутих практиків, в частині, коли вони спрямовують свій погляд далеко в небо [сміх].

Із оригіналом статті англійською мовою можна ознайомитися тут.

 

 

 

‹ До списку статтей