Тибетська медицина: Чотиричастинний метод охолодження

Чотиричастинний метод охолодження: Почнемо з розуміння сезонів

Тибетська медицина рекомендує, якою має бути поведінка, відповідно до сезонів. Сезони можна визначити за рівноденням та сонцестоянням: чотири сезони, які ми виділяємо на Заході, або ж можна виокремити шість сезонів: Рання зима(листопад та грудень), Пізня зима(січень та лютий), Весна(березень та квітень), Раннє літо(травень та червень), Пізнє літо(липень та серпень, або сезон дощів в деяких регіонах) та Осінь(вересень, жовтень). За таким поділом, сезони визначаються, відповідно до того, що відбувається з погодою та навколишнім середовищем. Для кожного з цих сезонів рекомендована певна поведінка.
Як ми вже зазначали в попередніх статтях, уся Тибетська медицина про те, аби підтримувати баланс та усувати дисбаланс, коли такий з’являється. Хвороби виникають та розвиваються тоді, коли сезонні умови, наші п’ять органів чуття або наша поведінка є надмірною або ж недостатньою. Умовами, що спричиняють хвороби, є нестача або ж надлишок певних кліматичних, навколишніх та поведінкових впливів. Такі впливи створюють дисбаланс в нашому тілі, що призводить до дисфункції наших органів чуття та ньєпа.

Сезонні відхилення

Сезони — це одні з тих постійних зовнішніх чинників, що впливають на наше тіло, ум та здоров’я. В наш час, у зв’язку з кліматичними змінами, ми помічаємо, що сезони можуть раптово і різко змінюватися, створюючи умови, відмінні від звичних. Наші зими стають холоднішими (надлишок) або ж теплішими (нестача), ніж зазвичай. Або ж влітку стає жаркіше (надлишок) або ж випадає більше дощів, погода стає мінливішою (нестача), і наші очікування від нормальних погодних умов для певних сезонів не справджуються. Наприклад, зараз літо, але більшість планети переживає більшу спеку, ніж це переживали усі покоління до того. Оскільки сезони стали незбалансованими та мінливими, і ми мусимо переживати зміни в температурі, погоді та довкіллі, треба бути свідомими, і поводитися так, аби підтримувати своє здоров’я та знаходити баланс під час сезонних змін та кліматичних аномалій, що не відповідають нашим очікуванням. Зараз влітку, в регіонах, що стикнулися з сильною спекою, вміння охолоджуватися — надзвичайно важливе.

 

Як піклуватися про себе в спеку?

Один зі способів впоратися з високою температурою — застосування Чотиричастинного методу охолодження: охолоджувальних засобів тибетської медицини, що стосуються чотирьох аспектів нашого здоров’я: харчування, поведінки, ліків та зовнішнього лікування. Чотиричастинний метод може застосовуватися разом або ж окремо кожна з його частин, що допоможе понизити температуру тіла.

Чотиричастинний метод охолодження

💦 Прийміть холодний душ або ж побудьте в прохолодній воді(це може бути плавання в океані, озері чи ставку). Перебувайте в найпрохолоднішій та ароматній частині оселі, вдягайтесь в тонкий, легкий одяг. Проведіть час, розслабившись в затінку дерев, насолоджуючись прохолодним вітерцем або легким дощем.
🥗 Їжте їжу з охолоджувальними властивостями з солодким смаком та з вмістом олії, наприклад, салат з оливковою олією або зелень, приготовану на пару. Насолодіться гарно приготованими теплими бобовими, свіжим м’ясом, з більш охолоджувальними властивостями, наприклад, яловичиною вільного випасання або м’ясом кози, також слушними будуть гарно приготовані цілозернові. Охолодіться, випивши води, охолодженої води з шафраном або світлого ячмінного пива, розбавленого холодною свіжою водою.
🧊 Скористайтеся охолоджувальними компресами, наприклад, мокрим рушником або кубиками льоду, покладіть їх на тіло(голову, руки, ноги). Можна окурити їх сандаловим деревом або помастити лавандовою олією та покласти на зап’ястя чи шию.
🟤 Прийміть охолоджувальні ліки, наприклад, трав’яні збори, що містять шафран, камфору чи інші охолоджувальні трави.

Уникайте дисбалансу

Аби підтримувати комфортну температуру тіла, що впливає на здоров’я та баланс організму, важливо уникати їжі та поведінки, що посилюють тепло.
Речі, яких слід уникати:
  – Темне пиво та міцний алкоголь;
  – Перебування на вулиці без головного убору;
  – Робити фізичні вправи в спеку;
  – Їсти великі порції їжі;
  – Їсти солону, гостру та кислу їжу;

Одна з причин розбалансованості влітку — накопичення надлишкового тепла в нашому тілі, яке потім під впливом найрізноманітніших умов може проявитися як хвороба, найчастіше восени, коли погода тепла та суха. Завдяки мудрості Чотиричастинного методу охолодження, ви зможете вберегти своє тіло від перегріву влітку, таким чином уникнути проблем, пов’язаних з теплом, а також забезпечити собі причини для спокою в майбутньому.

Авторки: лікарки-Дакіні: Анасуя Вейл, Міра Вейл, Тавні Тідвел.
Переклад: Рябикіна Марина
Перекладено з джерела: https://samyeinstitute.org/sciences/wellness/fourfold-cooling-method-tibetan-medicine/

Переклад зроблено в рамках ініціативи 108 українською
Дізнатися більше про ініціативу: https://gomdeua.org/108inukrainian-2/
🙏 Підтримати ініціативу: https://www.buymeacoffee.com/108project

‹ До списку статтей