Лосар: тибетський Новий рік

Таші делек пхунсум цоґ!

Бажаємо сприяння в Новому році!

Традиційне привітання з Лосаром
Традиційне привітання з Лосаром

Тибетською мовою “ло” означає рік, а “сар” — скорочення від “сарпо”, що означає новий. Тож Лосар дослівно перекладається як “Новий рік”. Тибетці святкували новорічний фестиваль врожаю ще до того, як буддизм прийшов до Тибету. Чимало елементів давнього свята врожаю зберігаються і донині, втім буддійські ритуали легко інтегрувалися у ці стародавні практики.

2021, рік Залізного Бика

Тибетський астрологічний календар позначає кожен рік 12-річного циклу певною твариною і елементом. 2021 рік — це рік Залізного Бика.

Послідовники тибетського буддизму дотримуються певних новорічних ритуалів задля творення сприятливих умов. Можемо спримати це як творення власної доброї карми на прийдешній рік.

Перший місяць тибетського календаря має назву Бумґ’юр Дава, а перші 15 днів присвячені річницям чудес, які явив Будда Шак’ямуні. Вважається, що в цей час наслідки як добрих, так і негативних дій примножуються в десять мільйонів разів. Дізнатися більше: https://samyeinstitute.org/sangha-updates/bumgyur-dawa-month-of-miracles-merit/ Вчення і настанови Пакчока Рінпочє про примноження заслуги — тут: https://samyeinstitute.org/paths/vajrayana/multiplying-merit/ (на обох сторінках після англійського тексту знайдете переклади українською і російською мовами).

З цієї причини впродовж перших кількох тижнів нового року тибетці згідно традиції докладають додаткових зусиль для доброчинності й благих справ.

В монастирях, таких як Ка-Ньїнґ Шедруб Лінґ, проводяться великі пуджі, щоб усунути негативні впливи і відвернути їхній перехід в новий рік.

Пакчок Рінпочє виконує чам

Ці святкування завершуються медитативним чамом (танцями лам). Зазвичай чимало людей приходить до монастирів спостерігати ці ритуальні церемонії.

Традиційно в перший день Лосару люди прокидаються ще вдосвіта, вдягаються в найкращий одяг і збираються в місцевому монастирі. Лами і монахи виконують ритуал сприятливості. Монастирі пригощають всіх відвідувачів тибетським масляним чаєм і традиційними смаколиками.

Наприкінці церемонії люди з ентузіазмом вигукують новорічні вітання і підкидають в повітря суміш ячмінного борошна й масла (чємар). Атмосфера радісна й розслаблена. Пізніше впродовж дня люди відвідують лам, з якими мають зв’язок, офіручи кхати (білі ритуальні шарфи) й інші дарунки.

Можливість зробити офіри на Лосар

Якщо ви не в Непалі, на сайті monlam.org є сторінка для офір К’ябдже Чок’ї Ньїмі Рінпочє. Якщо бажаєте зробити офіру Пакчоку Рінпочє, найпростіший спосіб — натиснути на це посилання. Переказуючи офіру в такий спосіб ви також можете додати повідомлення з привітаннями, які буде зачитано для Рінпочє.

Другий день Лосару

На другий день свята люди збираються з родичами і друзями. Віддані буддисти продовжують відвідувати монастирі, вітаючи лам і монахів, отримуючи благословіння.

Третій день Лосару

На третій день Лосару тибетські спільноти збираються на велику урочисту церемонію офіри. Лами і монахи читають молитви і виконують великий ритуал офіри очисного диму і пахощів (лхасанґ). Детальніше про офіру очисного диму — у цій статті. А також тут (вчення Орґ’єна Тобґ’яла Рінпочє).

Наприкінці ритуалу офіри всі учасники церемонії беруть пригорщу цампи (підсмаженого ячмінного борошна). Проказавши відомі строфи, цампу підкидають у повітря. Всіх оповивають хмари борошна. Цей “дощ” із цампи примножує достаток, здоров’я і щастя всіх істот. Він також посилює “коня вітру” або талан, творячи сприятливі умови.

Традиції, пов’язані з тибетським Новим роком

Ритуальне очищення

Впродовж кількох днів, що передують Лосару, тибетські буддисти виконують практики вмиротворення і очищення, які символізують усунення всіх негативних впливів. Люди прибираються в оселях і купують новий одяг — в знак оновлення. У 29-й місячний день року, що минає, можна спостерігати, як монахи, монахині й миряни зайняті повсюдним прибиранням. В оселях і монастирях усі збираються разом прибирати пил і наводити порядок в усіх приміщеннях. Всюди підметають, все витрушують, натирають і очищують.

Традиційні страви

Ґу-тхуґ

Ввечері передостаннього дня року, що минає (тобто у 29 день 12 місяця за тибетським календарем), більшість тибетців підтримують стародавню народну традицію, збираючись усією родиною на особливу вечерю. Ґу-тхуґ — це назва новорічного супу, що походить від слова “тхуґпа” (суп з локшиною), тоді як префікс “ґу” позначає 29 день місяця, в який пригощаються цим супом.

Цей ритуал символізує вигнання всіх зловмисних духів, які можуть вештатися в оселі. Схоже, що ця традиція походить зі стародавніх народних вірувань у злих духів. Від монахів і тих, хто практикує тантраяну згідно буддизму чи бӧну, не очікується, що вони братимуть участь у цій церемонії. Оскільки під час цієї вечері не читаються жодні молитви і не робляться офіри, антропологи схильні вважати, що ця традиція має мирське походження. Всі родичі — чоловіки й жінки, дорослі й діти — збираються разом їсти ґу-тхуґ і цим ритуалом виганяють усіх злих духів без сторонньої допомоги.

Капсі

капсі

Діти і дорослі насолоджуються цими популярними смаколиками, зробленими зі смаженого у фритюрі тіста з масла, борошна, яєць і цукру. Зазвичай тибетці пригощають гостей маленькими капсі у формі переплетених прямокутників. Тоді як у монастирях і на великих зібраннях можна побачити дуже хитромудрі форми, а також капсі велетенських розмірів. На фото вище — капсі, що завдяки своїй формі отримали народну назву бонґбу амчоґ (вухи віслюка).

Чємар (ємність з борошном й маслом)

У багатьох монастирях і оселях, коли відчиняють двері гостям, демонструють чємар (борошно з маслом). Дерев’яна ємність розділена посередині вертикальною перетинкою і заповнена цампою, ячмінним борошном і ячмінними зернами. Все це прикрашено паростками пшениці й маслом, забарвленим у різні кольори. Чємар символізує сприятливість й благословіння для рясного врожаю.

Оригінал статті англійською – на сайті Інституту Сам’є: https://samyeinstitute.org/sangha-updates/losar-tibetan-new-year/

 

Сподобалась стаття? Якщо так, і ви бажаєте підтримати україномовних перекладачів Дгарми, а також посприяти будівництву ритритного центру під Києвом, підтримайте нас фінансово!

‹ До списку новин ‹ До списку статтей