Курукулла

 

Курукулла  – це могутнє напівгнівне жіноче божество, яке належить до сімейства лотоса. Вона – жіноче втілення просвітленої мудрості та є дакіні, яка вправно намагнічує все, що необхідне для практика. 

Курукулла – це могутнє напівгнівне жіноче божество, яке належить до сімейства лотоса. Вона  – жіноче втілення просвітленої мудрості та є дакіні, яка вправно намагнічує все, що необхідне для практика. Її намагнічувальна й збільшувальна сила приваблює мудрість, щастя, здоровʼя, багатство й довге життя. Курукулла зазвичай зображена в червоному кольорі в танцювальній позі й тримає вкритий квітами лук та стрілу в одній парі рук і гак та аркан із квітів у іншій парі. 

Існує більше як тридцять сім садган-літургій Курукулли, які містяться в «Тенґʼюрі» й набагато більше в автохтонній тибетській літературі [1]. Курукулла також є однією з Двадцяти Однієї Тар, які згадуються в стародавніх тантрах Тари. Вона була асимільована до буддійського пантеону щонайменше в «Тантрі Геваджри», де міститься її мантра. 

Памʼятка щодо написання її імені 

Хоча в мантрі до неї йде звернення як до божества на імʼя Курукулле, а не Курукулла, це одна з рис санскритської граматики, де відбувається звернення до божества в кличному відмінку, як «О, Курукулла». 

Її сутнісна мантра «Ом Курукулле Грі Свага» [O Kurukulle Hrī Svāhā (тиб. ༀ་ཀུ་རུ་ཀུ་ལླེ་ཧྲཱིཿསྭཱ་ཧཱ)] 

Вступ до практики Курукулли

Природний стан усіх явищ включає дгармакаю, самбоґакаю й нірманакаю. Ці три каї проявляються як три корені ґуру, їдама й дакіні. Тому шлях ваджраяни дуже сильно надає виразності трьом кореням. Практикуючи три корені, можна досягнути трьох кай. 

Що стосується дакіні, третій із трьох коренів, дакіні мудрості, включає вроджену мудрість або мудрість дгармадгату. Як така, дакіні проявляється в традиції сутри як Праджняпараміта, мати всіх будд. У тантричній традиції дакіні проявляється як Ваджрайоґіні. 

Лінії Чоґʼюра Лінґпи й інших видатних майстрів мають незліченну кількість глибоких садган Ваджрайоґіні й інших дакіні, за допомогою яких практик може швидко досягнути великої реалізації. У межах традиції Чоґʼюра Лінґпи, зокрема, дакіні проявляється в формах дгармакаї, самбгоґакаї й нірманакаї. Серед них послідовники «Чоклінґ Терсару» нині роблять великий акцент на практиці богині Курукулли, яка також відома як Пема Дакіні чи Лотосова Дакіні. Ця практика належить до Сімох Глибоких Циклів (тиб. «Забпа Кордюн»). 

У межах цих практик Ґуру Рінпоче навчав чотирьом практикам дакіні для звершення чотирьох активностей – а саме: заспокійливої (Сітатапатра, тиб. Дуккар), збагачувальної (Магапратісара, тиб. Сосор Дранґма), намагнічувальної (Курукулле, тиб. Пема Кандро) та підкорювальної (Ваджранакгі, тиб. Дордже Дермо). Ми займаємося намагнічувальною практикою Курукулли, через яку  матимемо змогу намагнітити всі сіддгі. Зовні ми намагнічуємо все, чого бажаємо, усередині намагнічуємо наш ум у форму божества й таємно ми намагнічуємо наш ум у вроджену природу. 

 

~ Пакчок Рінпоче 

 

Щоб отримати більше інформації про практику Курукулли, дивіться: 

Chokgyur Lingpa. Dakini Activity: The Dynamic Play of Awakening. Ed. Marcia Schmidt. Rangjung Yeshe Publications: Leggett, 2018. 

І для подальшого читання про намагнічувальну активність від Орґʼєна Тобґʼяла Рінпоче дивіться відповідний переклад статті на нашому сайті українською мовою.

 

Із оригінальною публікацією англійською мовою про Курукуллу, яка перекладена на українську вище, можна ознайомитися тут. 

Щорічна вогняна пуджа Курукулли 

Щорічна рецитація одного мільйона мантр Лотосової Дакіні (Курукулли або Пеми Кандро) і виконання ста тисяч вогняних пудж із «Сімох Циклів Глибини» у монастирі «До-Нґак Лінґ» у Непалі. Семиденна пуджа виконується в священному лісі Ваджраварагі, який оточує святиню, яку благословила Ваджраварагі. Оскільки блискуча червона дакіні Курукулла (Пема Кандро) належить до сімейства Ваджраварагі й Арʼя Тари, особливі обставини ще більше посилюють дію пуджі. 

Лотосова Дакіні: Курукулла (Пема Кандро). 

Курукула – це дакіні, яка відома за її намагнічувальну силу. Через її практику намагнічуються всі сприятливі обставини: учителі, учення, здатність розуміти й взаємодіяти з ученнями, багатство, добробут, задля блага Дгарми й чутливих істот, і зрештою, природа ума. 

Вогняна пуджа або офіра вогню – це практика здійснення офіри божеству через вогонь. Використовуючи елемент вогню, щоб звершити просвітлене діяння, результати приходять швидко й є особливо потужними. Серед чотирьох просвітлених активностей: заспокоєння, збагачення, намагнічування й підкорення – вогняна пуджа Курукулли звершує намагнічувальну активність. Таким чином, сказано, що через вогняну пуджу Курукулли всі якості й істоти трьох сфер циклічного існування намагнічуються й беруться під контроль практика. Це включає будь-які мирські бажані якості й славетні якості шляху Дгарми, такі як: медитативний досвід, реалізацію й просвітлені якості мудрості. 

 

Читати більше/здійснити пожертву 

 

Із оригіналом тексту про вогняну пуджу Курукулли можна ознайомитися на сайті інституту «Самʼє». 

 

Переклав українською Тарас Жуковський, редагувала Марина Рябикіна. 

‹ До списку статтей