Чокхор Дючєн –  свято першого обертання Колеса Дгарми

14 липня о 19:00 запрошуємо на групову практику Будди Шак’ямуні та офіру світильників біля ступи у ботанічному саду ім. М.М. Гришка у Києві.

Беріть із собою тексти https://gomdeua.org/wp-content/uploads/2020/04/Buddha-Shakyamuni-Sadhanacover_ukr-.pdf, світильники для офірування та подушки для медитації.

Історія свята

Чокхор Дючєн — свято першого вчення, яке дарував Будда У сприятливий день Чокхор Дючєну ми відзначаємо перше вчення, дароване Буддою. Традиційна назва цієї події — “перше обертання Колеса Дгарми”. Символ колеса походить зі стародавньої Індії. Там колесо було символом колеса світового правителя-чакравартіна, який встановлює доброчесне правління. Пізніше колесо стало одним із символів сприяння у буддизмі.

У деяких текстах згадується, що, коли Будда просвітлився, боги офірували йому колесо. Також, вісім спиць Дгармачакри (Колеса Дгарми), символізують восьмеричний шлях. Ми, послідовники будди, із радістю згадуємо, як у цей день розпочався тривалий етап життєвого шляху Будди як Вчителя. Також, ми розмірковуємо над його вченнями і радіємо надбанню блага просвітлених діянь. У традиційних текстах пояснюється, що після того, як Будда осягнув пробудження під деревом бодгі у Бодґаї, він провів там сім тижнів, перебуваючи у спогляданні. Спочатку він не збирався давати вчення, побоюючись, що люди не збагнуть його послання. Тим не менш, як оповідають тексти, що, богам Індрі та Брагмі вдалося вмовити його поділитися істиною, яку він осягнув.

Втім Будда спершу вирішив знайти підхожих слухачів для своїх вчень. Він вирушив до Оленячого Парку в Ісіпатані. У наші дні це місце відоме як Сарнатх, і знаходиться приблизно у 8-ми кілометрах від Варанасі у північній Індії. Там Будда привів у рух колесо Дгарми для п’яти своїх товаришів, із якими він раніше практикував аскезу. Це перше вчення зберіглося і відоме під наступними назвами.

На палі: Dhammacakkappavattana Sutta (Дгаммачаккаппаваттана Сутта).
На санскриті: Dharmachakrapravartana Sūtra (Дгармачакраправартана Сутра).
Тибетською: chos kyi ‘khor lo rab tu bskor ba’i mdo (чок’ї кхорло рабту корвей до).
Українською: Сутра обертання Колеса Дгарми

Будда проголосив, що цей шлях є Серединним шляхом, оскільки він вільний від двох крайнощів — суворого аскетизму і надмірного потурання власним бажанням. Також, цей шлях приводить до бачення Чотирьох Істин щодо справжнього стану речей. Ми називаємо їх Істинами, оскільки вони безпомилково описують нашу ситуацію. Але вони є “Істинами для шляхетних”, оскільки не всі ми бачимо це. Лише “шляхетні”, які мають певний рівень пробудження, бачать безпомилково.

Чотири Шляхетні Істини

За цим посиланням доступні відео-вчення Його Святості 14-го Далай Лами на тему Чотирьох Істин https://www.dalailama.com/videos/the-four-noble-truths
1. Істина страждання або невдоволеності.
2. Істина про причини страждання.
3. Істина про припинення страждання.
4. Істина шляху (який приводить до припинення).
Пакчок Рінпочє щоразу вказує на те, що, коли Будда навчав цим чотирьом пунктам, він пояснював базові питання людства, на які ми всі намагаємося знайти відповідь.

Дгармачакра і Восьмеричний шлях

Крім того, це вчення містить важливі настанови щодо шляху, який отримав назву Восьмеричного шляху шляхетних. Цей Восьмеричний шлях сладається із “правильних” або “слушних”:
1) бачення або розуміння;
2) думок або намірів;
3) мови;
4) дій, вчинків;
5) засобів до існування;
6) зусиль або застосування;
7) усвідомленості або пам’ятування;
8) зосередження або медитації.

Дарування цих вчень було настільки визначною подією, що в той час земля затремтіла і чудовне світло осяяло усі світи. Боги всіх різноманітних світів вознесли славлення і проголосили, що “приведення в рух Колеса Дгарми не може бути зупинене ніким”.

Практика у Чокхор Дючєн: розмірковування і радість

За традицією, послідовники Будди відзначають свято Чокхор Дючєну практикою та спогляданням. Численні паломники відвідують Ісіпатану в Індії, аби там розмірковувати над Чотирма Істинами і медитувати у цей день. Але, навіть якщо ми знаходимося далеко від цього місця, або не можемо подорожувати через нинішню світову ситуацію, ми тим не менш можемо святкувати, збираючись на колективну практику Дгарми у віртуальному просторі, роблячи офіри та розмірковуючи над Вченнями Будди. Можемо радісно начитувати і пригадувати вчення про Чотири Істини і Восьмеричний шлях. Читання дгармічних текстів — це чудовий спосіб святкування у цей важливий день!

Чокхор Дючєн: примноження надбань блага

Цей сприятливий день надає можливість примноження надбань блага у 100 мільйонів разів. Тож, будь ласка, приділіть час тому, щоб попрактикувати як слід! Можете приєднатися до своєї спільноти Дгарма-друзів, підтримати Санґгу та її діяльність своєю щедрістю, виявити співчуття до всіх істот без винятку. Усі ми можемо долучитися до офірування і формування чистих прагнень, аби Дгарма продовжувала розквітати!

 Стаття підготовлена за матеріалом https://samyeinstitute.org/wp-content/uploads/2020/07/Chokor-Duchen-Ukrainian2.pdf?fbclid=IwAR0nKmo93slTVZhciq1yyzgas9YWtKCMXmJfjBoYUATMtM4xDX4na_XJ8t4

Перекази доброчинних внесків

https://www.liqpay.ua/en/checkout/i74404396394
Можна налаштувати регулярні перекази через ПРИВАТ-24

«Ранґджунґ Єше Україна ГО» ЄДРПОУ/ДРФО 40982572, рахунок № UA093007110000026007052630266.

Ви можете приєднатися до наших членів – тих, хто регулярно підтримує активності громади своєю роботою та внесками. Детальніше – тут http://gomdeua.org/gomde-family-%D1%96-gomde-patrons/

Хай Дгарма процвітає, зцілює і звільняє усіх істот в усіх світах! Хай життя Вчителів буде довгим і здоровим, хай буде мир і злагода в санґзі та в усьому світі!

‹ До списку новин ‹ До списку статтей