Статті

Турбота про лунґ під час довгих сесій практики

 Картинка згенерована за допомогою Chat GPT  * якщо ви бажаєте скачати статтю для читання на своєму пристрої в форматах PDF, EPUB, MOBI чи TXT оффлайн, натисніть тут. Тавні Тідвел розповідає, як збалансувати лунґ в нашому тілі. Важливо знати, що довгі практики можуть посилювати та загострювати лунґ. Як вже йшлося в нашій ознайомчій статті, лунґ — це грубі й тонкі вітри в тілі, завдяки яким працює ум та відбувається психофізіологічна діяльність. Коли робите довші сесії медитації, переконайтеся, що підтримуєте баланс лунґу: правильною їжею, оточенням та повсякденними справами. Надмір лунґу призводить до загострення основних фізичних та емоційних станів. Під час навчання в школі тибетської медицини, після довгих годин начитування (5-6 годин на день), багато хто з нас відчули дисбаланс лунґу, кілька студентів навіть були вимушені покинути школу на 6 місяців чи навіть на рік, аби відновитися після нервових зривів, постійного головного болю, подразнення шкіри, наривів, запаморочення, болю у верхній частині живота та низки інших симптомів. Турбота про лунґ  — це підтримка вашої практики. Члени санґхи нашої спільноти “Сам’є” звертаються до нашої команди лікарів з приводу різноманітних проблем, спричинених довгими сесіями практики та їхнім впливом на тонкі канали. Наприклад, це можуть бути постійні головні болі та мігрені, посилення потоку думок, відчуття втоми, імпульсивності та інтенсивності, запаморочення, розхитаність та подібні речі — такі симптоми проявляються навіть у досвідчених практиків медитації.  Будьте уважні до збуджувальних обставин Посилення та загострення лунґу може виникнути тоді, коли ми переживаємо надлишок розумової або мовної активності; перебуваємо в різкому, холодному, вітряному середовищі; відчуваємо частий стрес; довгий час неправильно харчуємося; або ж постійно їмо на ходу неякісну та некорисну їжу; мали втрату крові; недосипаємо або ж наш сон є неякісним, або ж ми форсуємо чи блокуємо природні процеси організму. Під час загострення лунґу  важливо регулярно впродовж дня мати повноцінне здорове харчування, не треба допускати довгих періодів без їжі.  Поради щодо харчування Часті …

Вступ до ньондро

Кхандро Рінпоче, джерело: studybuddhism.com * якщо ви бажаєте скачати статтю для читання на своєму пристрої в форматах PDF, EPUB, MOBI чи TXT оффлайн, натисніть тут. Останнім часом багато практиків дуже самовіддано виконують ньондро, або ж у них є натхнення почати ці практики. Тож для того, щоб закласти стійку основу для ваших практик та розуміння, наскільки важливими є ньондро, - це гарна нагода, щоб звернутися до коментаря Аті Забдон на тему ньондро. Назва тексту практики та корінного тексту - це Аті Забдон, “Глибока Сутність.” Цей цикл вчень та передач більш офіційно відомий як Аті Забдон Ньондро. Можливо, слід зробити коротший коментар щодо виконання ньондро. Іноді простота - це краще; це може надати більше впевненості та сміливості в практиці. З іншого боку, ви можете надумати багато ідей або почути багато “чуток” про ньондро. Тут ми порушимо питання багатьох, якщо не всіх, головних заголовків і деталей практик відомих як ньондро, або “попередніх практик.” НЬОНДРО: ОСНОВА ВАДЖРАЯНИ Слово “попередні” зазвичай відсилає до чогось, що передує. Не дивлячись на це, існує багато різних думок про цей термін. Дехто з вас пише мені, щоб розповісти, що ви перестали виконувати ньондро і тепер  хочете “повернутися” – ніби до основ, так наче попередні практики є чимось на кшталт рівня дитячого садку ваджраяни. Натомість, попередні практики слід розглянути як “провідників,” які задають напрямок всьому вашому шляху практики ваджраяни. Саме так великі майстри ставились до ньондро. Кьябдже Трушлік Рінпоче, наприклад, навіть коли йому було вісімдесят з чимось років, не пропускав жодного дня без виконання ньондро. Останній прочухан, який я отримала від Рінпоче був за малу кількість виконаних простирань. Після того, як я розповіла йому, що я виконувала п’ятдесят простирань в день, він сказав, що він виконував 100. [Рінпоче сміється] Так само було з іншими великими майстрами. Кьябдже Тенґа Рінпоче, навіть після втрати кінцівок, не пропустив жодного дня без виконання ньондро. …

Кьончок Палдрьон

Джерело: treasuryoflives.org (близько 1850-1930(?) р.) Донька великого тертона, Чоґʼюра Лінґпи, відіграла вирішальну роль у збереженні відкриттів її батька. Донька великого тертона, Чоґʼюра Лінґпи, відіграла вирішальну роль у збереженні відкриттів її батька. Її сини впорядкували багато текстів садган, які були розсіяні між учнями, і попрохали про складення решти текстів. Водночас Кьончок Палдрьон відома через те, що вона зберегла ритуальні аспекти традиції. Вона вивчила й передала всі співи та мелодії, які повʼязані з практиками . Сказано, що вони всі були відкриті Чоґʼюром Лінґпою у видіннях. Вона також навчилася правильному методу гри на тибетському язичковому інструменті під назвою ґʼялінґ та навчала цьому інших. Тулку Урґʼєн Рінпоче підтвердив, що вона також передала пояснення на офіри торм, які належать до циклу «Чоклінґ Терсар». Він також довіряв їй як умілій астрологині й лікарці, яка зналась на травах і щодня лікувала людей. Вона вийшла заміж за Орґʼєна Чопела, сина впливової родини Цанґсар із Нанґчену. Вони проживали в родинному маєтку Орґʼєна Чопела, і вона провела багато років у монастирі свого чоловіка під назвою «Лгалам». Усіх її чотирьох синів розпізнали як перевтілених лам, і всі вони були видатними ламами й тримачами відкриттів Чоґʼюра Лінґпи: ідеться про Самтена Ґʼяцо (помер у 1940? році), Ламу Санґака (1886-1949), Терсе Тулку (помер у 1956 році) та Чіме Дордже (1885 – 1948), батька Тулку Урґʼєна Рінпоче. Також вона мала двох доньок: Таші Чіме  і Ріґдзін Палдрьон. Благословенна Арʼя Тарою, Ратною Шрі Ця строфа стосується доньки Чоґʼюра Лінґпи, Кьончок Палдрьон (моєї бабусі). У неї було три видіння, у яких вона зустрілася з Пані Тарою так, ніби це було наяву, і вона досягнула досконалого звершення перед смертю. Її мама, Дечен Чодрон, була доволі гнівною жінкою. Вряди-годи вона сперечалася з великим тертоном, не те щоб серйозно, але іноді вона була достатньо впертою, щоб почати суперечку. Хтось потім говорив, нібито через її впертість дитя в неї народилося дівчинкою, …

Белмо Шакʼядеві

Белмо Шакʼядеві (іноді її називають Шакʼядема) була однією з пʼятьох головних дружин Ґуру Рінпоче. Інформації з її біографії збереглося мало, але, схоже, що вона була донькою непальського короля Пуньядгари, принцесою.  Печера Асура, Парпінґ, Непал Белмо Шакʼядеві (іноді її називають Шакʼядемою) була однією з пʼятьох головних дружин Ґуру Рінпоче. Інформації з її біографії збереглося мало, але, схоже, що вона була донькою непальського короля Пуньядгари, принцесою. Відповідно до однієї з легенд, її мати померла під час пологів. Шакʼядеві лишили біля тіла матері на цвинтарі. Тим не менше, вона вижила завдяки зграї  мавп, які виростили її.  Підрісши, вона стала йоґіні й проживала біля Санкгу, місця паломництва за межами Катманду. Сказано, що, коли її зустрів Падмасамбгава, то  помітив, що на руках і ногах вона мала перетинки, як гуска. Розгледівши ці знаки, він розпізнав її як дакіні мудрості й взяв своєю духовною дружиною. Вона отримала від Ґуру Рінпоче вчення й стала його духовною опорою.  Сказано, що вона була еманацією ума Ваджраварагі.  У Янґлешо, яке нині має назву Парпінґ, у Непалі, вони вдвох практикували садгану Янґдака Геруки. У той час шкідливі духи викликали трирічну посуху, принісши страждання голоду й хвороб. Падмасамбгава попрохав своїх учителів у Індії дати відповідне вчення, щоб угамувати їх. Повернулося двоє чоловіків, навантажених тантрами й коментарями на Ваджракілаю, і тієї миті, коли вони дісталися  Непалу, перешкоди були припинені.  Ґуру Рінпоче та Шакʼядеві практикували на мандалу девʼятьох божеств Вішуддги Геруки. Після тривалої практики, у них було чисте видіння божеств Вішуддги й Ваджракілаї. Разом вони виконували обʼєднану садгану Вішуддги й Ваджракілаї й досягли третього рівня відьядгари магамудри. Сказано, що Шакʼядеві досягнула непорушного райдужного тіла як повністю звершений практик.  Коли Єше Цоґʼял відвідувала Янґлешо, ці дві колишні дружини Ґуру Рінпоче зустрілися й обговорювали Дгарму, поєднуючи свої уми. У якийсь момент, коли Єше Цоґʼял офірувала золото й благала Шакʼядеві про вчення, вона розпочала з таких слів:    …

ПАЛОМНИЦТВО НЕКХОР- 2025: Священні місця Падмасамбгави в долині Катманду

    Священні місця Падмасамбгави в долині Катманду   Дорогі друзі, де б ви не були – близько чи далеко, команда Некхору щаслива повідомити про паломництво до священних місць Падмасамбгави в Непалі, яке відбудеться в березні 2025 року на Чотрул Дючен, Велике святкування Чудес. Ці п’ятнадцять днів тибетського місячного нового року – сприятливий час для того, щоб доброчинності від відвідування священних місць і офірувань примножилися та стали потужнішими в тисячу разів.   Долучіться до нас 7 березня біля Великої Ступи Боудги, звідки почнеться наша тижнева мандрівка. Під проводом старших лам з монастиря Ка-Ньїнґ Шедруб Лінґу та нашої відданої команди Некхор, ми спочатку дослідимо священні місця в долині Катманду, а тоді вирушимо до величного підніжжя Гімалаїв у Східному Непалі.   Наше паломництво завершиться 15 березня святкуванням Чотрул Дючену на честь проявлення Буддою великих чудес, у Боуднатсі. Разом ми мандруватимемо, робитимемо офіри, зароджуватимемо прагнення та поглиблюватимемо нашу практику, присвячуючи спільну заслугу загальному благу.   Маршрут паломництва:   П’ятниця, 7 березня: Боуднатх – наша мандрівка почнеться з урочистої вечері та знайомства в кав’ярні «Утпала», що знаходиться біля Великої Ступи Боудга.   Субота, 8 березня: Патан – ми відвідаємо храм Е-Віхара, головну резиденцію Ґуру Рінпоче в долині Катманду. Ми також дослідимо відомі статуї Авалокітешвари, дорогоцінне джерело співчуття і мудрості.   Неділя, 9 березня: печери Асура і Янґлешо – у сприятливий день Ґуру Рінпоче, перший день року за тибетським місячним календарем, ми вирушимо до печер Асура та Янґлешо, де Ґуру Рінпоче здобув просвітлення.   Понеділок, 10 березня: вихідний.   Вівторок-четвер, 11-13 березня: печери Маратіка – наше паломництво продовжиться подорожжю до печер Маратіка, де Ґуру Рінпоче здобув безсмертя. Після восьмигодинного переїзду мальовничими місцями, ми проведемо дві ночі в цьому сприятливому й священному місці, практикуючи разом із ламами з Ка-Ньїнґ Шедруб Лінґу.   П’ятниця, 14 березня: ступа Боуднатх і Санкгу – повернувшись до Великої ступи Боуднатх, ми …

Курукулла

  Курукулла  - це могутнє напівгнівне жіноче божество, яке належить до сімейства лотоса. Вона - жіноче втілення просвітленої мудрості та є дакіні, яка вправно намагнічує все, що необхідне для практика.  Курукулла - це могутнє напівгнівне жіноче божество, яке належить до сімейства лотоса. Вона  - жіноче втілення просвітленої мудрості та є дакіні, яка вправно намагнічує все, що необхідне для практика. Її намагнічувальна й збільшувальна сила приваблює мудрість, щастя, здоровʼя, багатство й довге життя. Курукулла зазвичай зображена в червоному кольорі в танцювальній позі й тримає вкритий квітами лук та стрілу в одній парі рук і гак та аркан із квітів у іншій парі.  Існує більше як тридцять сім садган-літургій Курукулли, які містяться в «Тенґʼюрі» й набагато більше в автохтонній тибетській літературі [1]. Курукулла також є однією з Двадцяти Однієї Тар, які згадуються в стародавніх тантрах Тари. Вона була асимільована до буддійського пантеону щонайменше в «Тантрі Геваджри», де міститься її мантра.  Памʼятка щодо написання її імені  Хоча в мантрі до неї йде звернення як до божества на імʼя Курукулле, а не Курукулла, це одна з рис санскритської граматики, де відбувається звернення до божества в кличному відмінку, як «О, Курукулла».  Її сутнісна мантра «Ом Курукулле Грі Свага» [Oṃ Kurukulle Hrīḥ Svāhā (тиб. ༀ་ཀུ་རུ་ཀུ་ལླེ་ཧྲཱིཿསྭཱ་ཧཱ)]  Вступ до практики Курукулли Природний стан усіх явищ включає дгармакаю, самбоґакаю й нірманакаю. Ці три каї проявляються як три корені ґуру, їдама й дакіні. Тому шлях ваджраяни дуже сильно надає виразності трьом кореням. Практикуючи три корені, можна досягнути трьох кай.  Що стосується дакіні, третій із трьох коренів, дакіні мудрості, включає вроджену мудрість або мудрість дгармадгату. Як така, дакіні проявляється в традиції сутри як Праджняпараміта, мати всіх будд. У тантричній традиції дакіні проявляється як Ваджрайоґіні.  Лінії Чоґʼюра Лінґпи й інших видатних майстрів мають незліченну кількість глибоких садган Ваджрайоґіні й інших дакіні, за допомогою яких практик може швидко досягнути великої реалізації. У межах …

Інтервʼю з Адеу Рінпоче

Адеу Рінпоче в «Наґі Ґомпі», сяє усмішкою перед Тулку Урґʼєном Рінпоче Інтервʼю з Адеу Рінпоче  Для Chokling Tersar Times, 3 жовтня 1999 року  Адеу Рінпоче жив у монастирі «Цечу» в Нанґчені, у провінції Цинхай.    Ерік: Коли ви зустрілися з Самтеном Ґʼяцо?  Рінпоче: Здається, мені тоді було 9 чи 10 - мабуть, 10 років - і в короля Нанґчену був син. У них був свого роду пологовий синдром у родині, й вони боялися, що новонароджений син помре, тож  покликали ламу для лікування. Тоді вперше Самтена Ґʼяцо запросили до палацу, і вперше я з ним зустрівся. Час від часу його запрошували ще і, оскільки мій ментор Тубтен Ванґпо був ламою, який тісно дружив із Самтеном Ґʼяцо, коли б Самтен Ґʼяцо не прибував до замку, він відвідував королівську родину впродовж дня, а наступного дня приходив відвідати нас.  Ерік: Які посвяти ви одержали від нього?  Рінпоче: Першою посвятою, яку я отримав від Самтена Ґʼяцо, була посвята Манджушрі, складена Джамʼяном Кʼєнце Ванґпо, під назвою «Доручення знання». Другою я отримав посвяту на «Лева Мови», Мавея Сенґе, одну з дванадцятьох еманацій Падмасамбгави, яка належить до циклу «Тукдруб Барче Кюнсел». Ці два практики Манджушрі були першими, які я від нього одержав. Після цього я отримав багато посвят, передач читанням та настанов від нього, включаючи вчення Дзоґчен. Одне з учень Дзоґчен було насправді складене моєю попередньою інкарнацією, яку теж звали Адеу Рінпоче; і в його монастирі та під його доглядом виріс Чоґʼюр Лінґпа, будучи монахом. Попередній Адеу Рінпоче був також одним із учителів Чоґʼюра Лінґпи. Є також певний посібник із Дзоґчену, який був на запит Чоґʼюра Лінґпи написаний Адеу Рінпоче під назвою «Усні Вчення Ваджрасаттви». Чоґʼюр Лінґпа передав його своєму синові Цевану Норбу, який передав його Самтену Ґʼяцо, а далі від нього вчення знову було передане мені. Окрім цього, оскільки Самтен Ґʼяцо був тримачем і «Тукдруб Барче Кюнсел», …

М’ясисте питання

Стаття Тулку Шераба Дордже (Тулку Шедора) про споживання мʼяса в буддизмі. Чи зобов’язаний практик дгарми дотримуватися строгої вегетаріанської або веганської дієти? Якби ж тільки відповідь була така проста як саме питання! Як ви знаєте та розумієте, якщо вже довго вивчаєте та практикуєте Дгарму, що вчення не є суворим незмінним набором заповідей, викарбуваних на камені. Це радше інструкції та орієнтири для постійного процесу тренування в розвитку мудрості та вмілих засобів. Для того, щоб гідно відповісти на це питання, ми повинні уважно вивчити, як дотримуватися та інтегрувати три рівні обітниць. Також ми повинні обдумати, як зважити й збалансувати доцільні та остаточні інструкції. Зрештою, ми повинні врахувати належну координацію поведінки, мотивації та погляду. Спершу, щоб зрозуміти, як три рівні обітниць співіснують та підтримують один одного, нам слід розглянути, наприклад, класичні трактати такі як “Чітке Розрізнення трьох колісниць”, написаний Сакья-Пандітою”; “Скарбниця дорогоцінних якостей” Джіґме Лінґпи; та відповідне обговорення в “Колісниці чистоти” Лонґченпи та його автокоментарі  до “Медитації у спокої”. Ці та інші майстерні коментарі прямо відповідають на питання щодо вживання м’яса та алкоголю. У важливому сенсі всі ці вчення глибше пояснюють та ніколи не відходять від сердечних настанов Будди: (1) Утримуватися від нанесення шкоди ; (2) Виконувати дивовижні блага; та (3) Повністю опанувати розум. Все, що сприяє шкідливій або безрозсудній поведінці, зневажає доброчесність, схильне розпалювати або підтримувати силу ментальних розладів та хибних поглядів не є вченням Будди. Крапка. Обітниці колісниці пратімокши (загальна, основна колісниця)  фокусуються на першій із цих ідей: належне розрізнення між тим, що допомагає та тим, що чинить шкоду, хоча всі ці ідеї  безумовно сюди входять. Основний шкідливий ментальний стан, який треба усунути, - це бажання. Основний підхід полягає в тому, щоб модифікувати та контролювати поведінку тіла, мови та ума. Якщо ви не можете заспокоїтись та відрізнити, що є корисним, а що шкодить, та трансформувати свою поведінку (тренування в самадгі, праджні та …
› Переглянути більше публікацій
Завантажуємо більше публікацій...