Вісім Близьких Синів
Шакʼямуні Буддда (у центрі), оточений
Вісьмома Близькими Синами. Джерело: buddhaweekly.com
У ході приватного інтервʼю в “Лераб Лінзі” [Орґʼєна Тобґʼяла] Рінпоче запитали про вісьмох великих бодгісатва, яких також знають як Вісьмох Близьких Синів Будди.
“Ми знаємо, що книга Міпама Рінпоче, яка включає в себе історії про вісім бодгісатв, була перекладена [1]. Чи не міг би Рінпоче по суті підсумувати кожну з секцій, описавши головну мету практики кожного з цих бодгісатв і їхню особливу сферу активності або спеціальність?” – спитали в Рінпоче.
Рінпоче негайно відізвався: “А що б ви хотіли дізнатися?”
“Вони часто згадуються в різних практиках і текстах, – сказав він студентам, – але коли ми стикаємося з ними, більшість із нас не знає, хто вони й що репрезентують”.
Вісім Близьких Синів
Вісьма Близькими Синами є:
- Манджушрі
- Авалокітешвара
- Ваджрапані
- Правитель Майтрея
- Акашаґарбга
- Кшітіґарбга
- Самантабгадра
- Ніваранавіскамбгін
1. Манджушрі: “Лагідний Голос”
Мудрість дуже важлива для кожного з нас. Якщо ви маєте досконалу мудрість, тієї миті, коли ви почуєте про якості десятьох бгумі й пʼять шляхів, ви будете в змозі реалізувати їх в умі. Утіленням цієї мудрості є Благородний Манджушрі (”Лагідний Голос”).
2. Авалокітешвара: “Усевидячий”
Коли ви здобули велику мудрість, також важливо, щоб ви думали про інших і турбувалися про їхнє благополуччя – це співчуття. Для буддистів утіленням співчуття є Володар Авалокітешвара, “Всевидячий”. Тим не менше, індуїсти вважають його творцем і захисником світу.
3. Ваджрапані: “Із Ваджрою В Руці”
Усі будди мають владу й силу, без яких ви можете зробити не так багато речей. Утіленням влади й сили всіх будд є Володар Секретів, Ваджрапані.
4. Захисник Майтрея: “Люблячий”
Нам слід тренувати наші уми, аби ми могли вважати, що всі чутливі істоти є нашими власними дітьми й любити їх, як мати; тому ми тренуємося в чотирьох безмірних. Усі інші якості, які ми розвиваємо на шляху – тридцять сім факторів просвітлення, наприклад – беруть початок зі зрощення чотирьох безмірних. Утіленням такого роду любові є Захисник Майтрея.
5. Благородний Акашаґарбга: “Суть Неба”
Усі живі істоти, які живуть під небом, перебувають у буддових співчутливих обіймах, які однакові для всіх; як небо, яке накриває всіх чутливих істот без упередження. Сила цього неупередженого співчуття втілена в формі Благородного Акашаґарбги.
6. Кшітіґарбга: “Сутність Землі”
Подібно до цього, земля забезпечує опору, яка підтримує й вміщує всі шість класів чутливих істот, настільки численних, наскільки широким є простір. “Сутність” (ґарбга) землі (кшіті) – це Кшітіґарбга – “Сутність Землі”; і саме завдяки цій великій опорі взагалі можливе існування шістьох сфер чутливих істот. Результатом сили молитовних устремлінь і співчуття благородного Кшітіґарбги є те, що кожне співчутливе слово чи вчинок одного з тисячі й двох будд цієї “сприятливої кальпи” зосереджені в одній миті співчуття Кшітіґарбги – усе це пояснюється в “Сутрі про Десяту Мандалу Кшітіґарбги” [2]. І тому добродійна сила Кшітіґарбги така велика.
7. Самантабгадра: “Універсальна Досконалість”
Самантабгадра втілює співчуття до всіх істот, яке вільне від упередження (прихильнішого ставлення до тих, хто близький до вас, ніж до решти) й не змішане з привʼязаністю та обридженням. Самантабгадра немов коштовність – наприклад, легендарна коштовність, яка здійснює бажання – яка дає вам все, про що ви молитеся, спонтанно й без зусиль.
8. Ніваранавіскамбгін: “Той, Хто Усуває Перешкоди”
Кожну отруту й потьмарення ума слід повністю усунути, перш ніж розквітне лотос просвітлення. Усунення потьмарень – тобто фундаментального невідання – це найважливіший аспект шляху, і Благородний Ніваранавіскамбгін його втілює.
Природа Вісьмох Близьких Синів
Ці Вісім Близьких Синів проявляються, коли в основному просторі очищені вісім зібрань свідомості. Прямо зараз ця свідомість нечиста, але коли вона очищена в основному просторі, вона перетворюється на Вісім Близьких Синів; тому за своєю природою свідомість є Вісьмома Близькими Синами.
Джерело
Я розповів вам сьогодні те, що Будда – Бгаґаван – розповів про Вісьмох Близьких Синів у багатьох сутрах. Будда також детально пояснив імʼя кожного з цих бодгісатв, як лиш слухання їх імен дає благословення, а також про молитовні устремління кожного з Близьких Синів, сили кожного з них і таке інше.
Деякі терма містять практики офір Вісьмом Близьким Синам – наприклад, відкриття Чоґʼюра Лінґпи та Санґʼє Лінґпи, а також цикл “Небесна Дгарма”, який відкритий Мінґʼюром Дордже.
Ваджраяна
Мовою таємної мантри Ваджраяни “Вісім Близьких Синів є чистотою вісьмох свідомостей в основному просторі”. Тим не менше, Магаяна описує їх інакше.
Практики
Міпам Рінпоче написав практики офір Вісьмом Близьким Синам і коментар [3]. Навіть глибшою за ці тексти є молитва, яка зʼявляється на початку секції “Зібрання прославлянь” колекції творів Джамґона Контрула. У цій молитві Контрул Рінпоче прославляє кожного з Восьми Близьких Синів індивідуально [4] – і це чудова практика.
Коли Джамʼян Кʼєнце Ванґпо подорожував до Центрального Тибету, він відвідав “Таші Лунґпо” в Цанґу, де зустрівся з Панчен Ламою.
“Чи можна знайти в наші дні в Камі дійсно вчених майстрів?” – спитав Панчен Лама.
“На основі славня Вісьмох Близьких Синів, які він написав, – відповів Кʼєнце Ванґпо, – я б сказав, що можна: це Джамґон Контрул Лодро Тгає”.
Джамʼян Кʼєнце Ванґпо потім показав Панчен Ламі молитву. Він був настільки вражений, що негайно склав долоні й мовив: “Океан його якостей дійсно дійсно за межами уяви”.
Цього вистачить для короткого огляду теми.
Із оригінальним текстом англійською мовою можна ознайомитися тут.
- Jamgon Mipham, A Garland of Jewels: The Eight Great Bodhisattvas. Woodstock, NY: KTD Publications, 2007.
- Daśacakra-kṣitigarbha-sūtra, sa’i snying po ‘khor lo bcu pa’i mdo. Dg.K. mDo sde, vol. Zha, ff.100a-241b (Toh. 239) (P.905).
- Міпам Рінпоче склав садгану, яка фокусується на кожному з Восьми Близьких Синів, і коротку молитву (на дві сторінки) вшанування та хвали вісьмох бодгісатв. Ознайомитися з коментарем можна тут: Jamgon Mipham.A Garland of Jewels: The Eight Great Bodhisattvas. Woodstock, NY: KTD Publications, 2007.
- ‘jam dpal gzhon nur gyur pa’i rnam thar phyogs gcig gi cha shas cung zad bsngags pa nor bu rin po che’i rgyal po dbyer med pa’i ye shes rgya mtsho grangs med pa rjes su sgrog pa’i sprin gyi char (rgya chen bka’ mdzod vol 1, p.11-83)