25 тантричних поглядів (частина 1)

Кожна мить вашого життя це досвід. Цей досвід проявляється безмежною кількістю способів, як природна мандала життя, і в цій мандалі свідомість, яка одержує досвід, це божество. Божество тут означає чисту й досконалу істоту, яка достойна поваги та має шляхетну природу. Усі інші такі ж самі, кожна інша особа в вашому житті, кожен кіт, пес та комаха, навіть рослини й каміння. У той самий час, усе, що проявляється в нашому досвіді, подібне до віддзеркалення у люстерку. Відбитки не знаходяться в дзеркалі, вони туди не заходили й не покидатимуть його знову. Жодна річ не виникає, жодна річ не перебуває й жодна річ не зникає. Перший аспект називається формою, а другий – сутністю. У Ваджраяні їх кличуть двома вищими істинами. Щоб пережити це на своєму досвіді, нам потрібен погляд Ваджраяни. Необхідно до цього правильно підійти, через вхідні двері. Вхідні двері – це посвята. Посвята вводить нас до стану тих, кими ми є насправді, і це розуміння можна розширювати через двадцять п’ять рівнів, які є різними варіантами поєднання форми й сутності.

Можливо, ви відноситеся до типу людей, які полюбляють жити в чепурному й прибраному середовищі, чи, може, вам спершу до вподоби розслабитися з чашкою кави, а вже потім мити посуд. Може, ви хочете все причепурити й прибрати, а вже потім розслаблятися. Або взагалі не звертаєте жодної уваги, прибрано у вас чи ні, бо вам усе одно. Це комбінації поміж вашою формою й сутністю, тим, яким життя виглядає та яким ви його відчуваєте. Варіантів таких поєднань безліч. У Ваджраяні їх теж може бути без ліку, однак розрізняють двадцять п’ять, які мають окремі назви.

Коли ми чуємо про Ваджраяну, найезотеричнішу частину вчень Будди, її не слід надто узагальнювати, ніби це однаковий набір чогось. Ваджраяна охоплює велику територію з різними пейзажами. Відправна точка для знайомства з цими пейзажами – це посвята, коли нас благословляють, надихають та вводять до того, що таке справжня дійсність. Погляд у Ваджраяні – це розуміння реальності, як його збагнути, а також неймовірні якості, які розкриваються після реалізації.

Більшість читачів знайомі з поглядами на непостійність, страждання, відсутність еґо, взаємну залежність та шуньяту. Вони описують нашу щоденну реальність, яку ми переживаємо щомиті. А як щодо Ваджраяни, який у неї погляд? Його можна узагальнити одним твердженням: усе, що ви бачите, чуєте чи відчуваєте, це в дійсності три аспекти пробудженого стану. Тибетський майстер медитації Лонґченпа говорив, що коли людина хворіє на жовтяницю, вона бачить черепашку молюска жовтою, а після одужання вона здається білою. Чи змінився колір мушлі? Те саме зі спотвореним сприйняттям світу, коли ми віримо, що все постійне, а також що наше життя складене з цілісних об’єктів, які обертаються навколо центрального суб’єкта, нас. Нам слід ступити на шлях відкритішого та чеснішого способу – бути й бачити речі такими, які вони є насправді. Такий перехід часто називають одержанням правильного погляду, і чим кращий та чим вищий досвід, тим ближче ми до того, щоб бачити дійсність без фільтрів чи упереджень, як ніби ми цілком полікувалися від жовтяниці.

У Ваджраяні більш ніж один рівень розуміння дійсності. Інколи їх розрізняють три, подекуди п’ять чи двадцять п’ять. Усі вони достеменно визначені, відмінні, і кожен із них чітко пояснює, хто ми, що переживаємо, наше тіло та свідомість, а також світ, у якому ми живемо. Мій учитель Тулку Урґ’єн Рінпоче лінійно це мені пояснив, і я хотів би коротко цим тут поділитися, причому лише поглядом, не практиками. Є п’ять основних поглядів: Крійя Тантра, Йоґа Тантра, а також погляди Мага Йоґи, Ану Йоґи й Аті Йоґи. Вони складаються з двадцятьох п’яти різних комбінацій. Медитатор може пройти крізь ці двадцять п’ять щабелів, і йому доведеться це зробити, незважаючи на те, навчали його цьому чи ні, аби пробудитися повністю й по-справжньому. Насправді, тантри існують, щоб подарувати нам чарівні ключі, які відмикають ці двадцять п’ять рівнів реалізації.

Відкриття безпосереднього способу буття, м’якого та ясного, дає вам змогу просунутися ще далі. Це прямий наслідок тренування на шляху бодгісатви, коли ваше м’яке серце поєднується з поглядом, що все, що ви раніше тримали в голові, насправді не існує. Коли ми бачимо, що немає за що вчепитися, це розслаблює свідомість, щоб та відкрилася ще більше. Ця м’яка відкритість розуму – ще не пробуджений стан, однак вона дає неймовірне натхнення й щирий потяг до того, щоб зростати й наближатися до внутрішнього будди. Такий головний погляд Крійя Тантри, коли він зароджується в свідомості через практику.

Коли ви розвиваєтеся й чимдалі більше звикаєте до того, щоб уявляти пробуджений стан у формі будди, який дає благословення та надихає визнати, що ви маєте докорінно досконалі якості, це дозволяє пережити на власному досвіді глибоку впевненість у тому, що, дійсно, кожен, включаючи й ваш розум, має таку ж саму природу, як і будда. Ви відчуваєте це не як теорію, а насправді, що ви маєте стосунок до тієї самої родини: справа лише в тому, щоб повніше з нею поєднатися. Це сутнісний погляд Йоґа Тантри, коли він одержується як досвід через практику.

Далі буде. Із оригінальним текстом Еріка Пеми Кунзанґа можна ознайомитися тут.

‹ До списку статтей