Клуб недуальності

Як і будь-коли в минулому, сьогодні і зараз простір для самообману широкий. Особливо стосовно такої хитрої і тонкої теми, як потуги замаскувати дуалістичний розум та претендувати на роль члена “клубу недуальності”. Усе у нас так безпосередньо починається, і тут виходить, що минуло багато років. Що робити? Упродовж років люди з усіх видів духовних традицій – Адвайти, Дзоґчену, Магамудри та Дзену – приходили до мого майстра Тулку Урґ’єна Рінпоче, і дехто з них мав проблеми з духовним наставником. Щоб не покладати провину на вчителя або на людину, яка запитувала, він дуже м’яким тоном цитував старий вислів Падмасамбгави: “У час калі-юґи ви не знайдете досконалих майстрів, тому будьте як лебідь, який може відділити молоко від води”.

Потім, із великою добротою він пояснював: “Майже неможливо знайти досконалого майстра в наші часи, який цілком позбавлений недоліків, і навіть якщо звичайна людина зустріне сьогодні досконалого будду, він чи вона не розгледять його досконалості. Тому значно важливіше відділяти молоко від води”. Бережіть настанови від будд і фільтруйте решту, і використовуйте вчення, щоб поглибити ваше розуміння.

Я також зустрічав тисячі людей, які називають себе практиками Ваджраяни, і значна кількість вважає себе медитаторами Дзоґчен, і ще багато хто вважає того чи іншого майстра корінним ґуру чи головним майстром Дгарми. Іноді навіть люди намагаються знайти головного ґуру, перш ніж зрозуміють чотири печатки Дгарми: непостійність, страждання, відсутність его та цілковиту свободу. Задавши всього декілька питань, я дивуюся відповідям: “Він/вона мій корінний ґуру, бо дарував мені Прихисток”. Це нонсенс, така людина називається наставником Прихистку, а не головним ґуру. “Він мій корінний ґуру, бо я сидів серед інших у натовпі під час посвяти”. Може, це й правда, однак переважно це не так. Зазвичай люди довіряють популярній легенді, що “ви відноситеся до цього майстра, бо він дав посвяту”. Можливо, ми не зрозуміли жодного слова під час посвяти, однак тим не менше йдемо звідти з думкою, що відтепер ми назавжди стали частиною мандали”. Це було справедливо для старої традиції, коли посвяту давали лише одній, трьом чи двадцяти одній людині, однак не натовпу з тисяч.

Термін корінний ґуру має сакральне значення, яке мій учитель визначав дуже безпосередньо: особа, яка не лише намагається, а в якої виходить досягнути повної зміни в вашій свідомості до такої міри, що влада дуальності відступає, і природа свідомості повністю розкривається в оголеному стані, і в яку можна повернутися до кінця вашого життя, якщо її згадати. Можливо, медитатор дізнається, хто його корінний гуру, лише через багато років. Майстер може бути кимось знаменитим і важливим або кимось незнаним, але це взагалі неважливо. Важливе інше: безпосереднє переживання перериває потік дуалістичної свідомості і, найважливіше, це не ваша вигадка, а відбувається насправді.

Патрул Рінпоче написав 150 років тому, що існує багато вчителів Дгарми, які вказують на розкритий стан свідомості без думок як на недуальну природу свідомості, і через це люди, які в це вірять, можуть управлятися десять, двадцять, тридцять років, і так і не досягти стабільності в недуальності. Чому? Бо вони замість цього вправлялися у самій основі двоїстої свідомості. Я не думаю, що ця проблема обмежувалася часами Патрула Рінпоче. Коли Ньошула К’єна Рінпоче якось попросили дати настанови з природи свідомості групі, яка складалася з багатьох тисяч людей, він просто засміявся через абсурдність цього, адже факт розпізнання недуальної свідомості має засвідчити вчитель, а він знав, що не зможе перевірити тисячі людей. Коли комусь кажуть, без перевірки, “ви одержали пряме введення в природу свідомості”, це, у найкращому випадку, слова-побажання, а, в найгіршому, відверта брехня.

Процес перевірки може бути коротким або довгим, однак він вимагає наявності компетентного майстра, який знає вас та слухає вас, коли ви відповідаєте на певні запитання, не повторюючи почуте чи завчене з книжок, а з теперішнього досвіду, і не з пам’яті чи відтворюючи попередній досвід у минулому. Тоді можна говорити про це визначено, і цей стан можна порівнювати з тим станом, коли ви гніваєтеся, відчуваєте пристрасть, гордість, заздрощі чи обмеженість у поглядах. Якщо ви здатні умить вийти за межі токсичної емоції та лишатися в недуальному стані свідомості, тоді це все насправді. Часто вчитель говорить медитатору, що недуальність це стан свідомості, який вільний від думок, коли свідомість не має точки зосередження. Це може бути правдою чи неправдою, адже є стан свідомості, який схожий на недуальність, як штучний діамант схожий на справжній. Учитель може бути добрим до вас та мати рацію, однак цього недостатньо, аби називати його корінним ґуру.

Інша справа, нащо поспішати називати когось корінним ґуру? Чи може бути таке, що поспіх пов’язаний із тиском групи людей на вас, чи, можливо, з необхідністю належати до групи “посвячених”? Невідповідність статусу “недуальної особи” проявляється щоразу, коли одна з п’ятьох токсичних емоцій захоплює ваш розум. Справжнє знання недвоїстості не дозволяє вивалюватися в дуалістичні емоції, хай це буде гнів чи жалість до себе. На щастя, для цього немає необхідності, адже будди давали 84000 різних видів учень, отже, і різних ліків для вашої свідомості до вибору до кольору.

Немає необхідності ставати чиєюсь власністю та втрачати особисту свободу через те, що ви хочете стати вільними. Немає необхідності обмежувати емпатію, щоб дати простір для зрощення безмежного співчуття. Немає необхідності  вимкнути інтелект та логіку для того, щоб стати мудрими. Немає необхідності комусь відсікати ваше его, адже ніякого его насправді ніде не можна знайти. Це просто вигадка. Немає необхідності вірити тому, що нам говорять, коли маємо очі, щоб бачити. Будда застерігав від того, щоб слідувати віруванням чи тиску соціуму, натомість він закликав кожного думати за себе і випробовувати на собі справжній шлях. Допоки ми живемо в час калі-юґи, я не думаю, що ми маємо очікувати, що все стане легше. Навпаки, буде більше оман через нашу колективну карму та власні потьмарення свідомості. Єдина протиотрута, яку я можу вам порадити, це щирість, пов’язана з розумом. Тримаймо очі відкритими!

Є одна історія про те, як бачити власного вчителя досконалим. Коли Ґампопа збирався піти після одержання сутнісних настанов від свого ґуру, всесвітньо знаного йоґіна Міларепи, він одержав останню пораду: “У майбутньому настане час, коли ти побачиш мене справжнім буддою. Це момент, коли ти досягнеш достатньої стабільності в погляді Магамудри, щоб наставляти інших”. Тому є сенс у тому, що уявляти свого ґуру буддою легко під час медитації, однак дуже складно, коли ви живете з ним поруч та бачите його щоденну поведінку. До того часу, мов Ґампопа, ми можемо лише пробувати це робити якнайкраще – на віддалі.

Також важливо, що коли з’ясується, що те, що ви вважали недуальністю, насправді двоїстий стан відкритого, спокійного та чистого панорамного усвідомлення, нема необхідності робити когось винним, ні вчителя, ні ваших друзів. Зрозумійте, що особа, яка вас навчала, була не вашим головним учителем, а інструктором з медитації, і ви можете шукати автентичну мудрість скрізь, де її можна знайти. У контексті буддизму Ваджраяни, як може виникнути зв’язок-самая з корінним ґуру, коли ви ще не знайшли справжню природу ума? Щоб лишити Дгарму чистою та щоб вона збереглася якнайдовше, найважливіше бути чесними. Чесними до себе. Не вірте міфам. Перевіряйте все. Не кваптеся. Дайте собі час, необхідний для того, щоб стати гарним лебедем: дайте собі час відділити молоко від води та насолоджуватися чудовим сценарієм розвитку подій.

Тулку Урґ’єн багато разів принагідно чув, як люди говорили про те, що одержали посвяту в недуальну єдність. Він терпляче слухав, задавав кілька питань і дозволяв усій цій браваді розвалитися. Потім він просто починав від самого початку й запитував, “тіло, мова та розум єдині, чи різні”? Він продовжував від цього, упевнившись, що стосовно кожної тези досягнуто згоди. Це багатовікова традиція, випробувана та перевірена на надійність, передачі певності, яка випливає зі слів Будди:

Слідуй за мовою, а не мовником,

Слухаючи мову, покладайся на смисл, а не просто на слова.

У смислі знаходь те, що дійсно є правдою, а не те, що нею здається.

Покладайся на дійсну правду не дуалістичним умом, а пізнавай недвоїстим пробудженим розумом.

Із оригіналом статті Еріка Пеми Кунсанґа можна ознайомитися тут.

‹ До списку статтей